Czym różni się pożyczka pracownicza od „wypłatyTeraz”?
Czym różni się pożyczka pracownicza od „wypłatyTeraz”? Warto odpowiedzieć na to pytanie ponieważ są to dwa zupełnie inne narzędzia wspierające zatrudnionych w dostępie do gotówki. Pożyczka pracownicza to jeden ze sposobów pozyskania gotówki. Pożyczka, w praktyce polega na tym, że pracownik zaciąga zobowiązanie finansowe u osoby lub firmy, w której jest zatrudniony. Pożyczka jest utożsamiana z kredytem bankowym jednak często charakteryzuje się warunkami korzystniejszymi od tych oferowanych w bankach czy instytucjach pożyczkowych.
Z treści artykułu dowiesz się:
- jaka jest różnica między pożyczką pracowniczą, a wypłatą wynagrodzenia w czasie rzeczywistym,
- na jakiej podstawie przyznawana jest pożyczka pracownicza,
- z jakiś środków wypłacana jest pożyczka pracownicza,
- jakie są zalety „wypłatyTeraz”
Zgodnie z art. 720 Kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej. Zazwyczaj jest nieoprocentowana, a termin jej spłaty – dogodny dla pracownika.
Wypłata wynagrodzenia w czasie rzeczywistym różni się znacząco od pożyczki pracowniczej. Pożyczka przede wszystkim stanowi źródło dodatkowego finansowania. Może przybierać dwie formy:
- wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o zaliczkową wypłatę przyszłego wynagrodzenia,
- pożyczki, której źródło stanowi majątek firmy albo składek pracowników.
Środki na pożyczkę wypłacane są najczęściej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub Kas Zapomogowo-Pożyczkowych.
Wypłata wynagrodzenia w czasie rzeczywistym, nazywana potocznie “wypłatą teraz” jest narzędziem umożliwiającym samodzielną wypłatę wypracowanego wynagrodzenia. Nie ma w tym modelu możliwości wypłaty wynagrodzenia, które ma zostać wypracowane w przyszłości. Zleceniobiorca za pomocą aplikacji wypłaca na swoje konto wynagrodzenie, które zdążył wypracować w trakcie zmiany lub określonego okresu.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Możliwość udzielania pożyczki z ZFŚS wynika wprost z przepisów ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zgodnie z definicją działalności socjalnej, wyrażonej w art. 2 pkt 1 ustawy, działalność socjalna prowadzona przez pracodawców obejmuje m.in. udzielanie pomocy materialnej (rzeczowej lub finansowej), a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Zasady udzielania środków finansowych regulowane są w wewnętrznym regulaminie ZFŚS – to w nim pracownik powinien szukać informacji na temat procesu udzielania pożyczki.
Kasy Zapomogowo-Pożyczkowe
Utworzenie kasy na terenie zakładu pracy wymaga zebrania co najmniej 10 osób, które deklarują gotowość przynależności do do kasy zapomogowo-pożyczkowej. Członek kasy zapomogowo-pożyczkowej zobowiązany jest do wpłaty wpisowego, jak również do wpłacania miesięcznego wkładu członkowskiego (za jego zgodą wkład ten może być potrącany z wynagrodzenia).
Nadzór nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi sprawują związki zawodowe.
Celem kasy jest udzielanie jej członkom pomocy materialnej w formie pożyczek długoterminowych lub krótkoterminowych oraz zapomóg. Szczegółowe zasady funkcjonowania kasy (oraz udzielania wsparcia z jej środków) stanowią przedmiot jej statutu – to w nim powinny zostać określone warunki dotyczące udzielania pożyczek. Są one realizowane z funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego kasy.
Dowiedz się jak dotrzeć do kandydatów do pracy i sprawić by zostali na dłużej?
WypłataTeraz
“WypłataTeraz” to rozwiązanie umożliwiające dostęp do części wynagrodzenia zleceniobiorcy przed standardowym dniem wypłaty. Wypłata jest realizowana niezwłocznie w ciągu kilku minut w tym samym dniu roboczym, najpóźniej następnego dnia roboczego. W trakcie miesiąca osoby wykonujące pracę w dowolnym momencie mogą wypłacić pieniądze do wysokości wypracowanego wynagrodzenia lub podanego przez pracodawcę limitu.
Dzięki myJobel.pro pracodawca umożliwia pracownikowi dostęp do grafiku i wynagrodzenia, a także umożliwia mu samodzielną rejestrację czasu pracy oraz wypłatę części wynagrodzenia w dowolnym momencie, co czyni to narzędzie wielofunkcyjnym i usprawniającym pracę zleceniodawcy oraz samemu zleceniobiorcy. Narzędzie to może być wykorzystane nie tylko w stosunku do pracowników tymczasowych, choć akurat ta grupa pracujących w dużej mierze oczekuje elastyczności w zatrudnieniu.
Przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki warto najpierw zasięgnąć szczegółowych informacji w dziale kadr i zapoznać się ze wszystkimi warunkami jej otrzymania. Nieterminowość w zakresie spłaty rat może wpłynąć negatywnie na relacje pracownika z pracodawcą.
W przypadku WypłatyTeraz relacja na linii zleceniobiorca-zleceniodawca jedynie zyskuje. Zatrudnieni czują się znacznie bardziej zmotywowani, a zarówno ich zaangażowanie, jak i produktywność rosną. Aby to osiągnąć, można zaoferować pracownikom elastyczne wynagrodzenie, czyli formułę wynagrodzenia, która jest coraz częściej pożądana, biorąc pod uwagę, że kryzys gospodarczy zamyka drzwi do podwyżek płac, a wysokość oprocentowania pożyczek odstrasza.
Jak wynika z treści artykułu, wypłataTeraz jest zupełnie innym narzędziem w rękach osoby zatrudnionej aniżeli pożyczka pracownicza.
Zalety „wypłatyTeraz”
Główną przewagą WypłatyTeraz nad pożyczką pracowniczą jest brak zadłużenia osoby pobierającej wynagrodzenie oraz znaczne usprawnienie procesu wypłaty. Proces naliczania i wypłacania wynagrodzenia odbywa się automatycznie, nie są konieczne angażujące procedury. Pracownik nie musi składać wniosków do pracodawcy/księgowości i czekać na ich rozpatrzenie – korzysta z intuicyjnej, łatwej w obsłudze aplikacji. Nie ma potrzeby rozliczania wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę w jego własnym systemie, wypłaca je partner, a pracodawca otrzymuje na koniec miesiąca zbiorczą fakturę za obsługę, a wszystkie wypłaty są od razu rozliczane w systemie księgowym. Do tego platformę bez problemu można zintegrować z wykorzystywanymi już w organizacji systemami kadrowo-płacowymi.
Rynek pracy zmienia się i chce być coraz bardziej elastyczny oraz zautomatyzowany. Dzisiejsi pracownicy chcą szybko otrzymywać zapłatę, a elastyczna płaca jest najbardziej wydajnym i skutecznym sposobem zaspokojenia ich potrzeb.
Kiedy firma dba o swoich pracowników, dba o to, aby ich miejsce pracy było pełne udogodnień. Dzięki czemu zyskuje kandydatów do pracy i w większym stopniu ma wpływ na zatrzymanie pracownika/zleceniobiorcy w firmie.
Podcast Kadry w pigułce
Wszystko się zmienia, nadchodzi rewolucja w przepisach Kodeksu pracy. Dowiedz się wszystkiego co warto wiedzieć na temat nowelizacji ustawy na blogu oraz w podcaście:
Fragmenty książki: „Urlopy pracownicze i inne zwolnienia od pracy”
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat urlopów pracowniczych...
Harmonogram czasu pracy
Harmonogram czasu pracy – optymalizacja zarządzania personelem Za organizację...