Co może Ci pomóc w zrozumieniu siebie – rozmowa z Krzysztofem Ziębą
Często mówi się, że kluczem do sukcesu jest poznanie samego siebie. Ale co zrobić, jeśli mimo szczerych chęci, czujemy, że wciąż błądzimy, nie zawsze rozumiemy swoje reakcje, a współpraca z innymi może przypominać pole bitwy?
Gościem na blogu jest Krzysztof Zięba, z którym porozmawiam na temat modelu rysów osobowości. Dlaczego taka tematyka miałaby być dla Ciebie interesująca Drogi czytelniku?
Po pierwsze, to mój pierwszy wpis, w którym opowiadam o osobistych doświadczeniach.
Po drugie, jeśli szukasz odpowiedzi na pytania typu: dlaczego czuję się niezrozumiana/y w środowisku biznesowym albo dlaczego moje komunikaty nie są zrozumiałe dla wszystkich w zespole – to ten artykuł i kolejne z serii rozmowy z Krzysztofem na pewno rzucą nowe światło w tym aspekcie oraz wleją nadzieję w Twoje serce. Nadziei na co? Na to, że lepiej zrozumiesz siebie i innych i że zmiana jest możliwa!
Moją motywacją do wzięcia udziału w testach rysów osobowości było zrozumienie dlaczego?! Dlaczego podjęta współpraca generowała napięcia i konflikty? Dlaczego pomimo, iż darzymy się sympatią i mamy wspólne cele z drugą osobą nie umiemy się dogadać!?
- Dlaczego w inny sposób obie strony realizowały działania i cele?
- Co powodowało frustrację?
- Dlaczego przesyłane komunikaty nie były zrozumiałe dla obu stron? A momentami wręcz eskalowały konflikt oddalając nas od rozwiązania?
Zidentyfikowanie powyższych trudności doprowadziło mnie do Krzysztofa Zięby, eksperta w dziedzinie zarządzania zespołami, efektywnej komunikacji, budowania zespołów w oparciu o model rysów osobowości, któremu w niniejszym artykule zadam kilka pytań abyś Ty, Drogi czytelniku również mógł zrozumieć dlaczego!?
Krzysztofie, wielu osobom wypełnianie testów osobowości, które często składają się ze 100, a nawet 200 pytań, może wydawać się czasochłonne i nużące. Co motywuje Twoich klientów do podjęcia tego wysiłku i jakie korzyści widzą w tak dogłębnym przyjrzeniu się swoim rysom osobowości?
Od lat pracuję głównie w oparciu o rekomendację, a jak dobrze wiemy rekomendacja w biznesie tworzy zupełnie inną płaszczyznę do współpracy!
To zapewnia, iż klienci którzy do mnie trafiają zazwyczaj usłyszeli od kogoś ze swoich znajomych o zmianach jakie zadziały się za sprawą wykorzystania modelu rysów osobowości czy to w aspekcie celowanej rekrutacji, rozwiązania konfliktu w kadrze dyrektorskiej, zarządzeniu oporem pracowników względem planowanej zmiany czy wypracowaniu rozwiązań wspierających budowanie jednolitej kultury organizacyjnej dla kilu placówek tej samej firmy.
Podsumowując, to rekomendacja oraz potwierdzone efekty z ust zaufanych osób sprawiają, że mają oni gotowość oraz chęć do wypełnienia testu.
W mojej sytuacji wykonanie testu przeze mnie i partnera biznesowego sprawiło, że zdiagnozowałam różnice w potrzebach w relacji, stylu komunikacji i podejściu do realizacji celów. Jak często spotykasz się z podobnymi problemami u swoich klientów i jakie narzędzia, oprócz testów osobowości, pomagają w ich rozwiązaniu?
Szczerze, to bardzo często spotykam się z taką sytuacją i pragnę podkreślić, iż to jest normalne i to jest ok. Różnimy się jako ludzie, każdy z nas wskutek osobistych doświadczeń jak i biologicznych predyspozycji ma swój indywidualny, względnie stały zestaw cech, który przekłada się na to jak się:
– komunikujemy i jak wchodzimy w relacje/ interakcje z innymi,
– jakie mamy potrzeby i co nas motywuje – co napędza nas do działania lub hamuje przed działaniem
– jaki styl, sposób pracy cenimy,
– jakie mamy potrzeby w relacjach i jaką wagę przykładamy do pracy,
– jak reagujemy w sytuacjach stresowych i czego potrzebujemy by się poczuć bezpiecznie.
Sam test jest w pewnym sensie narzędziem pozwalającym rozeznać się w sytuacji, zdefiniować z czym się mierzymy, z czego mogą wynikać obecne wyzwania.
Pytasz co dalej?
To zależy od osoby, sytuacji oraz organizacji z jaką pracuję.
Najczęściej wykorzystujemy proces rozwojowy, w którym łączę pracę indywidualną z pracą szkoleniową lub warsztatową – tak pracuję najczęściej z kadrami dyrektorskimi czy grupami menedżerów lub menedżerami i ich zespołami zarówno w MŚP jak i większych firmach.
Są sytuacje, gdzie rozwiązaniem są sesje trójstronne, w których biorą udział np. przełożony, pracownik oraz ja.
W tych dwóch sytuacjach najczęściej w pierwszej kolejności pokazuje różnice indywidualne i jak one się przekładają lub wpływają na zastaną sytuację. To zazwyczaj ciekawy moment, gdyż dla uczestników spotkania zaskakujące jest jak wiele informacji można uzyskać z diagramu, który przedstawia kilka słupków o różnej szerokości – tak też było Waszym przypadku jeśli dobrze pamiętam;) Plus to zaskoczenie, „kurczę tak naprawdę jest…, ja tak myślę…, to mną kieruje…, tak o to właśnie mi chodzi…” Dalej już jest dobranie odpowiednich narzędzi oraz technik by efektywniej się komunikować, zarządzać swoimi emocjami, popracować nad asertywnością czy wyrażaniem wprost swoich potrzeb, poradzić sobie z prokrastynacją czy nauczyć się dawać konstruktywną informację zwrotną.
Natomiast, gdy model rysów osobowości jest wykorzystywany w procesie celowanej rekrutacji to wygląda już inaczej, ale może o tym w kolejnej rozmowie.
W moim przypadku test osobowości był pierwszym krokiem do lepszego zrozumienia siebie i innych. Jak, Twoim zdaniem, wiedza o własnym typie osobowości przekłada się na relacje zawodowe i osobiste?
Trening mentalny w oparciu o model rysów osobowości pozwala nazwać i zrozumieć swoje zachowania, powody ich występowania, przekonania, wpływ określonych doświadczeń na obecne reakcje oraz co szczególnie istotne, dlaczego, np. na co dzień jest tak, a w tej określonej sytuacji „zrobiło” się inaczej czy też tylko w tych określonych sytuacjach reaguję zupełnie inaczej.
Lubię powtarzać, że tak długo jak coś nie zostanie nazwane, tak długo nie istnieje to w naszej głowie! Tak długo jak nie istnieje w naszej głowie czyli nie mamy świadomości na ten temat, nie możemy się tym zająć!
Tutaj zaznaczę, ważny aspekt. Trening mentalny w oparciu o model rysów osobowości to przestrzeń edukacyjno-rozwojowa w której:
- wydobywamy potencjał (czyli pokazujemy zasoby klienta i wypracowujemy strategie na ich wykorzystanie, uwydatnienie),
- zwalniamy blokady (czyli definiujemy przekonania czy też przyglądamy się jak określony sposób patrzenia na świat, potrzeby, motywacje, doświadczenia wpływają na obecne zachowania i jeśli klienta uzna, że chciałby inaczej wypracowujemy nowy sposób myślenia wsparty nowymi strategiami działania)
- wzmacniamy silne strony i wypracowujemy sposoby na ich wykorzystanie w określonej sytuacji z jaką zgłasza się klient (wiele osób w sytuacji wyzwania skupia się na brakach, trudnościach, zapominając o swoich potencjałach lub nie widzi jak daną kompetencję można wykorzystać w obecnej sytuacji np. dlatego, że silne emocje odcinają tą osobę od zasobów – po zajęciu się emocjami nagle można zadziałać w zgodzie ze sobą.
I, żeby było jasne, trening mentalny w oparciu o model rysów osobowości to nie papierek lakmusowy na wszystko. W zależności od materiału psychologicznego klienta są tematy, wyzwania, z którymi należy głębiej popracować i wtedy odsyłam klientów do pracy głębszej terapetycznej, są też wyzwania w których trening mentalny prowadzimy równolegle do procesu terapeutycznego uzupełniając się – na szczęście coraz większa ilość specjalistów jest otwarta na taką pracę i widzi w niej potencjał.
Podsumowanie
W niniejszym artykule skupiliśmy się na rozmowie na temat problemu. Zaistnienie problemu wygenerowało potrzebę znalezienia odpowiedzi. Odpowiedzi możemy szukać w różnych miejscach, warto jednak opierać się o rekomendacje, opinie oraz własną intuicję. Moja intuicja mnie nie zawiodła i tym samym możemy wspólnie podzielić się z Krzysztofem, tą osobistą historią, podróżą w lepszym zrozumieniu siebie.
A już teraz zapraszam do regularnego zaglądania na blog. Wkrótce kolejny artykuł z serii rozmowy z gościem. W kolejnej rozmowie z Krzysztofem, poruszymy temat potrzeb. Definiowanie własnych potrzeb może ułatwić zlokalizowanie źródła odpowiedniego wsparcia. Porozmawiamy o zrozumieniu własnego stylu działania; umiejętności zrozumienia różnic w takich obszarach jak: motywacja do działania, sposób działania, sposób komunikacji.
Media
Jednocześnie, odsyłam do obejrzenia wywiadu z Krzysztofem, który był moim gościem w programie Kadry w pigułce, w BIZNES24: Celowana rekrutacja w oparciu o model rysów osobowości
Rozmowa na temat braku skutecznej komunikacji jako przyczyna spadku zaufania do pracodawcy do obejrzenia tutaj: Webinar
Jak skutecznie ocenić osobowość kandydata w trakcie rekrutacji?
Zapraszam do obserwowania Krzysztofa w jego kanałach dotarcia:




www: www.celkierujedzialaniem.pl
tel: 669 401 618
email: krzysztof@celkierujedzialaniem.pl
Fragmenty książki: „Urlopy pracownicze i inne zwolnienia od pracy”
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat urlopów pracowniczych...
Harmonogram czasu pracy
Harmonogram czasu pracy – optymalizacja zarządzania personelem Za organizację...