Do 30 września II rata odpisów na ZFŚS
Co to oznacza w praktyce? Do dnia 30 września pracodawca ma obowiązek przekazać na rachunek bankowy ZFŚS równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na 2024 r.
W 2024 r. wysokość odpisu jest ustalana zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych a podstawą do jego ustalenia jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu roku 2023.
Dlaczego?
Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy Funduszu w terminie do dnia 30 września tego roku, z tym że w terminie do dnia 31 maja tego roku miał obowiązek przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisów.
Kto tworzy Fundusz?
ZFŚS muszą utworzyć – niezależnie od stanu zatrudnienia – pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno–prawnych jednostek sektora finansów publicznych. Obowiązuje ich ustawowa wysokość odpisów na ten fundusz.
Poza pracodawcami wskazanymi powyżej ZFŚS tworzą:
- pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
- pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą Fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.
Co istotne, konieczność jego stworzenia zależy od stanu zatrudnienia na dzień 1 stycznia danego roku, natomiast średni stan zatrudnienia wylicza się dopiero w celu skalkulowania odpisów na fundusz.
Odpis ZFŚS
Podstawę naliczenia odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u danego pracodawcy, skorygowana w grudniu – w razie zmian w stanie osobowym – o faktyczną przeciętną liczbę zatrudnionych.
W 2024 r. odpis na ZFŚS jest ustalany na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2023 r., które wynosi 6445,71 zł.
Dołącz do Kursu RODO w praktyce
4 dniowy tydzień pracy? Taką możliwość daje Kodeks pracy
Idea 4-dniowego tygodnia pracy W aktualnym stanie prawnym, czas pracy nie może...
RODO w biznesie
Pan Mateusz prowadzi 1-os działalność w ramach, której wykonuje swoje...
Urlop zaległy – pracodawca może być ukarany jeśli go nie udzieli
Urlop zaległy – pracodawca może być ukarany jeśli go nie udzieli...