Czas wolny za udział w akcji ratunkowej (powódź)
Zgodnie z art. 12 ustawy z 17.12.2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, pracodawca zwalnia od świadczenia pracy strażaka ratownika OSP biorącego udział w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach organizowanych przez gminę, Państwową Straż Pożarną lub inne uprawnione podmioty na czas ich trwania, a także na czas niezbędny do odpoczynku zgodnie z art. 132 § 1 Kodeksu pracy.
Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. W praktyce oznacza to, że po przeprowadzonej akcji ratowniczej pracownik musi mieć zagwarantowany 11-godzinny odpoczynek dobowy. Czas akcji ratowniczej należy bowiem traktować tak jak czas pracy.
Pracodawca zobowiązany jest zapewnić wskazany okres odpoczynku dobowego po zakończeniu akcji.
Za czas zwolnienia z pracy pracownikowi, będący członkiem ochotniczej straży pożarnej, nie przysługuje wynagrodzenie za pracę. Pracodawca zobowiązany jest jednak wydać pracownikowi zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu.
Kto może zostać strażakiem – ratownikiem OSP
Zazwyczaj statut przewiduje kilka rodzajów członkostwa np. członkowie zwyczajni, członkowie wspierający, członkowie honorowi. Praktyka pokazuje, że każdy kto chce czynnie uczestniczyć w realizacji celów OSP może zostać strażakiem.
Uprawnienia do wykonywania podstawowych czynności ratowniczych w tym pracy w sieci radiowej UKF Państwowej Straży Pożarnej, prowadzenia działań ratowniczych z użyciem specjalistycznego sprzętu, prowadzenia działań ratowniczych podczas powodzi, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, współpracy z LPR a także pełnienia funkcji dowódczych, strażak ratownik Ochotniczych Straży Pożarnych nabywa po ukończeniu poszczególnych rodzajów szkoleń.
Kurs online – Prawo pracy w praktyce
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025
Od dnia 1 stycznia 2025 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę...
Akt o dostępności już od 2025
Od czerwca 2025 roku przedsiębiorcy kluczowych sektorów staną przed nowym...
Do 30 września II rata odpisów na ZFŚS
Co to oznacza w praktyce? Do dnia 30 września pracodawca ma obowiązek...